На социјалните мрежи се појави снимка од мментот кога беше киднапиран гардоначлалникот на украинскиот град Мелитопол.

На снимката може да се види како вооружени луѓе го изнесуваат градоначалникот Иван Федоров од Кризниот центар и го носат преку плоштадот во градот со 150.000 жители.

Обвинителството на Народната Луганска Република, бунтовничкиот регион на истокот на Украина, го обвинија Федоров за „тероритички активности“.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.