Најисточните држави на светот веќе го прославија влегувањето во Новата 2022 година. Сиднеј традиционално и годинава Новата година ја дочекува со спектакуларен огномет.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.