Градските власти во Москва наредија воведување на првите ограничувања за ковид-вирус од летото, поради новиот скок на инфекцијата „Ковид-19“ и бавната стапка на вакцинација.

Властите во главниот град на Русија наредија задолжителна вакцинација за 80 проценти од вработените во услужниот сектор, наспроти сегашните 60 проценти до 1 јануари 2022 година, се вели во пораката објавена на порталот на градоначалникот Сергеј Собјанин.

Исто така, наложува затворање на сите невакцинирани лица над 60 години од 25 октомври до 25 февруари и работа на далечина за „најмалку 30 проценти“ од вработените во компаниите.

Керемлин размислува да воведе неработна недела кон крајот на октомври за да го забави ширењето на болеста. Русија, а особено Москва, главното жариште во земјата, се соочува со нов бран епидемии поттикнати од делта вирусот и бавната вакцинација од ова лето.

Во Русија, 1.015 луѓе починаа во последните 24 часа како резултат на инфекција со коронавирус, што е најголем број смртни случаи во текот на денот од почетокот на пандемијата.

Бројот на смртни случаи од Ковид-19 во Русија секојдневно соборува рекорди неколку недели, а експертите наведуваат дека ова е последица од бавната вакцинација и лошите санитарни мерки.

Во последните 24 часа регистрирани се 33.740 нови случаи на инфекција, вкупно околу осум милиони.

Во Москва, бројот на новозаразени рапидно расте од средината на септември и се движи околу 6.000 нови случаи, според владините податоци. На национално ниво, околу 33,000 луѓе се заразуваат дневно.

Властите со месеци одбиваат да воведат строги ограничувања или заклучувања за да го спречат слабеењето на веќе кревката економија.

Во исто време, стапката на вакцинација стагнира поради неподготвеноста на Русите.

Само 32,2 проценти од населението е целосно вакцинирано, според веб -страницата Гогов, која обезбедува дневен биланс.

Вирусот се шири додека владините здравствени ограничувања се многу ограничени, иако некои региони повторно воведоа задолжителна здравствена дозвола за влез на јавни места.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.