Руските сили извеле ракетен напад на градот Николаев, а гаѓан е и Очаков, на југот на Украина, соопшти денеска началникот на регионалната управа, Виталиј Ким.

Тој рече дека при гранатирањето на Очаков загинале две возразни лица и едно дете, а повредени се уште шест луѓе, пренесува „Униан“.

Според неговите зборови, погоден е градскиот пазар, домот на културата и два станбени објекти. Во делови од градот нема вода, гас, струја и интернет.

Наведе дека врз Николаев е испукано 11 проектили, а некои од нив ги спречила противвоздушната одбрана.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.