Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Германија порасна во последните 24 часа за 5.132, соопшти Институтот за заразни болести Роберт Кох.

Од последниот пресек, како што пренесува Ројтерс, починале 40 пациенти од Ковид-19.

Вкупиот број на заболени од почеток на пандемијата во Германија е 33.585 лица.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.