Во Франција досега се регистрирани 12.210 смртни случаи на Ковид-19, а уште 30.000 лица се наоѓаат на болничко лекување.

Генералниот директор за здравство, појасни дека од вкупно 12.210 смртни случаи, 8.044 биле во болниците, додека 4.166 во социјалните установи и старските домови.

Покрај исклучителната ситуација во која се наоѓа земјата, генералниот директор за здравство, забележа дека за прв пат вкупниот број на пациентите на интензивна нега се намали за 86 пациенти, па сега на реанимација се наоѓаат 7.066 лица.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.