Виролозите изразија загриженост за појавата на уште еден вид на варијантата Омикрон, кој брзо се шири во Индија и веќе пристигна во Велика Британија.

Предупредувањето дојде откако пратениците повикаа на двојно повеќе напори за да се убедат речиси 3 милиони возрасни луѓе во Англија кои сè уште не примиле ниту една доза од вакцината „Ковид-19“ да ја прифатат вакцината.

Варијантата BA.2.75 – наречена Кентаур – првпат беше откриена во Индија на почетокот на мај. Случаите овде нагло се зголемија оттогаш – и очигледно побрзо од оние на високо преносливата варијанта BA.5, која е присутна и во Индија и брзо ја заменува претходната доминантна варијанта BA.2 во многу земји, пишува Гардијан.

BA.2.75 е исто така откриен во околу 10 земји, вклучувајќи ги Велика Британија, САД, Австралија, Германија и Канада.

Европскиот центар за превенција и контрола на болести го означи како „варијанта под надзор“ на 7 јули, што значи дека има некои индикации дека може да се пренесува или да е поврзана со посериозни болести, но доказите се слаби или сè уште не се откриени.

Светската здравствена организација (СЗО) исто така внимателно ја следи новата варијанта, иако нејзиниот главен научник, д-р Сумија Сваминатан, рече дека сè уште нема доволно примероци за да се процени нејзината сериозност.

Покрај неговиот очигледен брз раст и широкото географско ширење, виролозите беа вознемирени од големиот број дополнителни мутации што ги содржеше BA.2.75 во споредба со BA.2, од кои најверојатно еволуирал.

Ова може да значи дека има можност да развие предност во однос на веќе успешната варијанта на вирусот“, рече д-р Стивен Грифин, виролог од Универзитетот во Лидс.

„Не се толку многу точните мутации, туку бројот или комбинациите“, рече д-р Том Пикок, истражувач од Кралскиот колеџ во Лондон, кој прв го идентификуваше Омикрон како потенцијална закана уште во ноември 2021 година.

Тешко е да се предвиди ефектот на толку многу мутации што се појавуваат заедно – тоа му дава на вирусот малку квалитет на „дива карта“ каде збирот на делови може да биде полош од деловите поединечно, истакнува тој.

Тој забележува дека тоа е дефинитивен потенцијален кандидат за она што доаѓа по БА.5.

Ако тоа не успее, веројатно ќе ни се случи следно, односно „варијанта на варијанта. Дури и ако не се појави во други земји, нејзиниот раст во Индија сугерира дека најверојатно ќе биде проблем таму, во најмала рака, рече Пикок.

Очигледно е дека расте доста во Индија, но Индија нема многу случаи на BA.5 и сè уште е нејасно колку е добар“, рече тој.

Грифин го истакна ова како уште еден пример за импресивната способност на вирусот да ги толерира промените во неговиот протеин на шилци – делот што го користи за инфицирање на клетките и на кој се базираат повеќето вакцини против коронавирус.

Во ова време минатата година, многумина беа убедени дека Делта го претставува врвот на вирусната еволуција, но појавата на Омикрон и масовното зголемување на варијабилноста и затајувањето на антителата е знак дека како популација не можеме да следиме план сличен на грип да задржиме чекор со вирална еволуција, рече Грифин.

Покрај вакцините, долгорочните планови треба да вклучуваат варијанта-агностичка заштита за спречување на инфекции и реинфекции.

Ова вклучува создавање средина отпорна на инфекции преку подобрена вентилација, филтрирање или стерилизација на воздухот во затворените простории, разумно повторно обезбедување на тестови и соодветен период на изолација што всушност ќе го намали преносот, рече тој.

Во меѓувреме, во Велика Британија, владиниот Комитет за јавни сметки ги повика здравствените службеници да направат повеќе за да стигнат до луѓето кои сè уште се невакцинирани и затоа се изложени на поголем ризик да бидат хоспитализирани или да умрат од Ковид-19.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.