Полицијата пронашла 87 детонатори на бомби на главната автобуска станица, еден ден по крвавите напади во Шри Ланка.

Полицијата прво нашла неколку детонатори, но потоа и останатите. Веднаш била покренета истрага, а засега не е потврдено дали овој инцидент е поврзан со вчерашните крвави напади во Шри Ланка во кои загинаа 290 луѓе, а повеќе од 500 се повредени.

Нападите се случија на католочкиот Велигден, во црква, за време на одржуваше на Велигденската миса, како и во луксузни хотели во кои се сместени најчесто странски туристи.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.