Новата година пристигна и во Нов Зеланд, каде што на полноќ се одржа спектакуларен огномет. Извиците и аплаузите на граѓаните се слушаа низ целата земја. Илјадници луѓе излегоа на улиците во Окланд, а многумина од нив не носеа маски. Нов Зеланд е земја која се избори со коронавирусот, па луѓето се многу порелаксирани и им е дозволено да се собираат.

Најимпресивниот дел од пречекот, како и досега, беше големиот огномет во Окланд.

Пред него, првите се радуваа жителите на островите Самоа и Кирибати. Овие две територии се најнапредните временски зони.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.