Силен земјотрес од над 5 степени денеска ја стресе Турција.

Земјотресот бил со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала, епицентар 97 километри североисточно од градот Измир, на длабочина од 7 километри.

Силен земјотрес со јачина од 6,7 степени според Рихтер на 24 јануари ја погоди Турција, при што загинаа 41 лице, а преку 1,600 беа повредени.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.