Силен земјотрес со јачина од 5,1 степени по Рихтеровата скала денес ја стресе Турција.

Потресот се почувствувал во Измир и Маниса.

Според првичните информации нема повредени, а причинета е помала материјална штета.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.