Турција забележа 82.180 нови случаи на Ковид-19 во изминатите 24 часа, што е највисок дневен број за време на пандемијата, покажуваат денешните податоци на Министерството за здравство.

Во истиот период се регистрирани 174 смртни случаи поврзани со оваа болест, пренесува Ројтерс.

Нашите здравствени работници се на своите работни места. Ако е време за вашата трета доза од вакцината, не одложувајте поради временските услови – порача на Твитер министерот за здравство Фахретин Коча.

На крајот на декември имало околу 20.000 заразени дневно, пред бројот да се зголеми поради новиот вид омикрон, според Ројтерс.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.