Бројките што доаѓаат од Русија продолжуваат постепено да се зголемуваат. Ројтерс ја пренесува веста дека земјата постави рекорден број смртни случаи поврзани со ковид во 24-часовен период втор ден по ред. Новиот врв сега изнесува 984, откако вчера регистрираше тогаш рекордни 973 смртни случаи.

Рускиот претседател Владимир Путин во вторникот им рече на пратениците дека земјата мора „да го зголеми темпото“ на вакцинација. Околу една третина од 144 милиони луѓе во земјата имаат барем една доза од вакцина досега. Министерот за здравство Михаил Мурашко вчера откри дека земјата третира 1,1 милион луѓе со симптоми на ковид. Имало 28.717 нови случаи пријавени во последните 24 часа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.