Резервоар со гориво се запали по нападот во регионот Курск, кој граничи со Украина.

Аеродром во градот Курск е цел на напад со дрон, изјави гувернерот на југозападниот руски пограничен регион. Нападот доаѓа само еден ден откако две руски воздушни бази во регионите Рјазан и Саратов далеку од границата беа цел на слично оружје.

„Како резултат на напад со дрон, резервоар за складирање нафта се запали во областа на аеродромот Курск. Пожарот се локализира. Сите агенции за итни случаи се на лице место“, рече гувернерот на регионот Курск, Роман Старовојт во објава на Телеграма во вторникот наутро околу 7:20 часот по локално време.

Според прелиминарните информации што ги сподели гувернерот, нема жртви.

Во понеделникот, голем број млазни беспилотни летала од „советско производство“ кои летаат на мала надморска височина ги таргетирале стратешките авијациски средства со долг дострел на аеродромот Дјагилево во регионот Рјазан и аеродромот Енгелс во регионот Саратов, според руското Министерство за одбрана.

Војската соопшти дека беспилотните возила биле откриени и соборени од противвоздушната одбрана, но истакна дека остатоците ги погодиле аеродромите, „малку“ оштетувајќи два авиони. Тројца војници беа „смртно повредени“, додека уште четворица беа пренесени на лекување во воените болници.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.