Бројот на заболени од коронавирус во Шпанија порасна од 85.195 лица во понеделникот на 94.417 во вторник, пренесуваат светските медиуми.

Бројот на заболени од Ковид-19 во Шпанија е нешто помал од 10 отсто, што е слично на претходните денови.

Во последните 24 часа во Шпанија починаа 849 лица, а вкупниот број на луѓето кои го загубија животот е 8.189, според Министерството за здравство на Шпанија.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.