Украинската војска почна да спроведува големи вежби во близина на границата со Крим, соопшти прес-службата на Здружената команда на вооружените сили на Украина на Фејсбук.

Според агендата за вежбата, една тенковска единица на конвенционалниот противник, поддржана од пешадија, се обидела да ја пробие одбранбената линија на вооружените сили на Украина. За да се спротивстави на ова, во битката биле воведени резервни тенковски сили и антитенковска артилерија, вклучително и батерија од 100-милиметарски топови МТ-12 „Рапира“.

Ова е ново зголемување на тензиите на границата меѓу Украина и Русија во последните неколку недели. Во Донбас двете страни во конфликтот меѓусебно се обвинуваат за ескалација на гранатирањето, а во исто време, Западот ја обвинува Русија за неоправдано групирање на воени сили во близина на украинската граница.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.