Пожарот кој вчера избувна во Париз во катедралата Нотр Дам за час се најде на сите насловни страни во светот.

Во драматични моменти се сруши кулата, но за среќа е зачувана структурата на катедралата.

Интересно е што според некои толкуања, уште пред 500 години Нострадамус го предвидел пожарот во Нотр Дам и тоа на точен датум 15 април 2019 година.

Наводно, од неговите стихови јасно е дека Франција и Италија ќе бидат најемотивно погодени, а овој настан според неговото толкување ќе биде враќање на злото кое доаѓа во второто столетие.

Пророштвото оживува од различни астролошки траги што укажуваат дека на 15 април 2019 година, ќе дојде до пожар. Еден од најчестите зборови во Нострадамус е “емоции”, и тоа се поклопува со она што претседателот Емануел Макрон го споменува преку Твитер кога пишува: “Нотр Дам е во оган. Католиците и сите Французи, како и сите граѓани,гори и дел од нас. ”

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.