Норвешката централна банка објави дека ќе ги намали дневните купувања на националната валута – круната на девизниот пазар на нула од сегашните 700 милиони круни (80 милиони долари).

Како што е објаснето, таа одлука е донесена поради поголем прилив на готовина од очекуваниот од државниот сектор за нафта и гас.

Ревидираната мерка ќе стапи на сила денеска и ќе трае до крајот на ноември.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.