Белоруската писателка, новинарка и добитничка на Нобеловата награда за литерартура, Светлана Алексиевич (72) избега од Белорусија поради загриженост за нејзината безбедност, дознава ДПА.

Европските агенции покажуваа фотографии и снимени изјави од нејзините учества на протестите против белорускиот претседател Александар Лукашенко, што веројатно е причината за нејзиното бегство од земјата.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.