Гувернерот на Њујорк, Ендру Куомо воведе нови ограничувачки мерки за спречување на ширењето на коронавирусот, откако нареди кафулињата, рестораните и спортските сали низ целата земја да бидат затворени во 22 часот, објави Си-Ен-Би-Си њуз.

Новите мерки ќе стапат на сила во петок, а ќе бидат воведени следниот ден откако Калифорнија и некои други земји во Соединетите Американски Држави ги заострија ограничувачките мерки.

Ова е нашата последна шанса да го запреме вториот бран, порача градоначалникот на Њујорк, Бил де Блазио на Твитер.

Тој наведе дека просечната стапка на позитивни тестови за една недела е 2,5 проценти.

Државните училишта ќе бидат затворени и ќе се ремине на онлајн настава доколку стапката надмине три проценти.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.