Американската држава Њујорк прогласи вонредна состојба поради поплавите предизвикани од ураганот Ида. Вонредната состојба стапи во сила ноќеска.

Прогласувам вонредна состојба за да им помогнам на жителите на Њујорк по бурата, напиша гувернерката на Њујорк, Кети Хочул на Твитер.

Ураганот го погоди централниот дел на источниот, атлантскиот брег на САД, предизвикувајќи поплави и торнада. Научниците предупредија на зголемување на активноста на различни циклони поради затоплувањето на површината на океаните и климатските промени, што претставува зголемена закана за крајбрежните населби низ целиот свет.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.