Американската сојузна држава Њујорк сега има повеќе заразени со коронавирус од која било земја на светот, не вклучувајќи ги САД.

Во Њујорк досега се потврдени 159.937 случаи на зараза, со што ги надмина Шпанија и Италија, но значително помал број на починати – 7.000. Кина, од каде што вирусот се прошири низ цел свет, досега има пријавено 82.000 заразени.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.