Парискиот Кривичен суд ги прогласи Никола Саркози, адвокатот Тиери Херцог и поранешниот судија Жилбет Азиберт, за виновни за корупција и трговија со влијанија во таканаречената афера „прислушување на Пол Бизмут“. Поранешниот претседател е осуден на три години затвор, од кои две условно.

Во декември 2020 година, Националното финансиско обвинителство (ПНФ) побара многу тешки казни: четири години затвор, од кои две години условно против поранешниот судија Жилберт Азиберт; четири години затвор, од кои две условно, со пет години професионална забрана за работа против адвокатот Тиери Херцог; како и четири години затвор, од кои две условни казни против Никола Саркози. Тројцата беа одговорни за корупција и влијание врз продажба.

Ова е историска одлука на судот, повеќе од девет години откако Жак Ширак беше осуден на две години затвор во случајот на измислените работни места во градот Париз.

Оваа одлука ќе биде клучна и за Никола Саркози, кому му претстои второ судење на 17 март, во аферата „Бигмалион“, во врска со трошоците за неговата претседателска кампања во 2012 година. Тој се повлече од политиката од 2016 година, но сепак е многу популарен кај десницата, една година пред следните претседателски избори.

Никола Саркози пред читањето на пресудата побара да биде „измиен од таа навреда “. Одлуката ќе стане конечна доколку не биде обжалена.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.