Семејството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина пред неколку дена како резултат на брутално апсење, побарале приватна обдукција.

Тие одлучиле да го сторат тоа откако официјалниот извештај од округот Хенепин покажа дека нема физички индикации за да се потврди дека Флојд починал од задушување.

Резултатите од приватната и независна обдукција, штотуку објавени, нарачани од семејството Флојд, покажале дека тој  починал од задушување предизвикано од постојан притисок.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.