Дождовите и поплавите што изминатите дена разурнаа делови од Германија, Белгија и Холандја вчера го погодија и северниот дел на Австрија.

Синоќа во градот Халајн активиран е аларм откако пукна брана на реката Котбах. Центарот на градот е уништен, а издадено е предупредување до локалното насление да останат во своите домови. За да се спречи излевање на реката Салцах подгнато е нивото на мостот на 5,5 метри, за да може непречено да се поминува под него.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.