Најмалку 10 лица ги загубија животите во невреме кое ја погоди Индија, а 18 се водат за исчезнати по свлечиште.

Вонредна состојба е прогласена во шест окрузи на индиската држава Керала.

Евакуирани се најмалку 5.000 лица.

Владата поради вонредната состојба одлучи да ја одложи церемонијата на еден од најпознатите светилишта на југот од Индија, планинскиот храм Сабаримала.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.