На социјалните мрежи е објавена снимка на која се гледа неверојатно херојство на еден руски војник.

Една руска единица паѓа под артилериски оган од украинските сили додека носат дополнитени резерви на муниција. Руските војници успеваат да се засолнат во близската куќа, но возилото во коешто се превезува муницјата е зафатено од шрапнел и се запали.

Доколку муницијата експлодира на лице место, постои голема веројатност целата единица да загине, поради што, еден руски војник истрчува од куќата, влегува во запаленото возило и го носи подалеку од куќата и од своите соборци.

Целата драматична ситуација е снимена од украински дрон кој го наведува артелирискиот оган.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.