Вчера вечер имало нова ерупција на вулканот Етна на Сицилија.

Според италијанскиот Национален институт за геофизика и вулканологија, во близина на кратерот на југоистокот имало и излевање лава. Етна еруптира континуирано во последните неколку месеци, пишува Руптли.

Вулканот Етна е висок околу 3345 км и зафаќа површина од 1190 км². Опкружен е со 19.237 ха ненаселена област. На падините на Етна, од долината Катанија кон југ, има плодна вулканска почва што ја користат локалното население за лозја и овоштарници. Вулканот е често активен.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.