Руски ракети рано утрово погодија два града во централна Украина, оштетувајќи ја инфраструктурата и станбените згради, објави лидерот на регионот Полтава, Дмитриј Лунин.

Полтава. Проектил погоди еден од инфраструктурните објекти во текот на ноќта. Кременчук. Многу напади на градот утрово, напиша Лунин во објавата на интернет.

Сместен источно од Киев, градот Полтава е главен град на регионот Полтава, а Кременчук е еден од најголемите градови во регионот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.