Илјадници луѓе ширум Австралија протестираат против расната дискриминација и расно мотивираната полициска бруталност.

Протестите се одржуваат и покрај апелите на властите тие да бидат откажани поради стравувањето од појава на втор бран на епидемија со новиот коронавирус. Демонстрантите носат маски и ја почитуваат мерката за физичка дистанца.

Демонстрантите носea транспаренти на кои пишува „Нема правда, нема мир“ и „Извинете што пречиме, но се обидуваме да го смениме овој свет“.

Во Мелбурн и во Сиднеј демонстрантите побараа ослободување на бегалците, кои се во долготраен, неоснован притвор.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.