Руски извори: Повторно бомбардирање на областа околу електраната Запорожје во Украина

Областа околу нуклеарната централа Запорожје денеска повторно беше цел на артилериски напади, изјави проруски функционер, обвинувајќи ги украинските сили за нападот.

„Активистите на (украинскиот претседател Володимир) Зеленски повторно ја нападнаа нуклеарната централа во Запорожје“, напиша на Телеграм Владимир Рогов, член на проруската администрација инсталирана од Русите во тој дел на јужна Украина.

Засега нема извештаи за жртви или материјална штета.

Фабриката веќе беше цел на воздушни напади минатата недела, што ја зголеми загриженоста на меѓународната заедница.

Вечерва Советот за безбедност на ОН ќе одржи итен состанок на кој ќе се разговара за ситуацијата во нуклеарната централа Запорожје во Украина, додека Киев и Москва меѓусебно се обвинуваат за бомбардирање на тоа место.

Најмалку 14 лица загинаа во неодамнешните воздушни напади во близина на нуклеарната централа Запорожје, која беше преземена од руските сили.

Украински извори: Оштетени сензори за радијација во електраната Запорожје

Неколку сензори за радијација се оштетени денеска по новото руско бомбардирање на областа во близина на нуклеарниот реактор на електраната Запорожје, соопшти украинскиот оператор Енергоатом.

„Ситуацијата се влошува, радиоактивни супстанци се во близина, а неколку сензори за радијација се оштетени“, напиша Енергоатом на Телеграм.

Вечерва Советот за безбедност на ОН ќе одржи итен состанок на кој ќе се разговара за ситуацијата во нуклеарната централа Запорожје во Украина, додека Киев и Москва меѓусебно се обвинуваат за бомбардирање на тоа место.

САД повикаа на создавање на демилитаризирана зона околу електраната Запорожје

Американските власти денеска ја повикаа Русија да ги прекине воените операции околу нуклеарната централа Запорожје во Украина и додадоа дека го поддржуваат барањето на Киев за создавање демилитаризирана зона во областа.

– Борбите во близина на нуклеарната централа се опасни и неодговорни, рече портпарол на Стејт департментот, додавајќи дека САД и натаму ја повикуваат Русија да ги прекине сите воени операции околу нуклеарната централа и да ја врати под целосна контрола на Украина.

Портпаролот додаде дека САД „ги поддржуваат украинските повици за создавање на демилитаризирана зона околу нуклеарната централа“.

Тој додаде дека САД „ги поддржуваат украинските повици за создавање на демилитаризирана зона околу нуклеарната централа“.

Таа област денеска повторно беше бомбардирана, а Русија и Украина меѓусебно се обвинуваат за тие напади.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш предупреди на опасност од нуклеарна катастрофа, пред итниот состанок на Советот за безбедност на ОН на оваа тема,  по барање на Русија.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски повика на формирање на демилитаризирана зона во Запорожје, која руските сили ја презедоа на 4 март, веднаш по почетокот на инвазијата на Украина на 24 февруари.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.