Повеќе лица загинаа откако се урна мал авион во Шведска. Спроед информациите, леталото се урнало денеска при полетувањето кај Оребро во Шведска. Во авионот имало девет патника

„Ова е падобрански авион. кој се урна по самото полетување“, изјави за агенцијата ТТ, Емил Густавсон, водачот на спасувачите во Заедничкиот координативен центар за спасување.

Шведската полиција потврди дека се случила несреќа во која загинале неколку лица.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.