Десетици сопственици на ресторани денеска протестираа пред главната железничка станица во Милано, незадоволни од новите правила за работа, што в понеделник стапуваат во сила.

Незадоволните угостители тврдат дека мерките не се јасни и оти поради тоа страда целиот сектор, вклучително и производителите на храна.

Демонстрантите носеа транспарент „Не отворам денеска за да затворам утре“, барајќи да не платат данок и конкретна помош.

Во Италија со новиот коронавирус инфициррани се 223.885 луѓе, од кои 31.610 починаа, а оздравеле 120.205 лица.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.