29-годишен авганистански снајперист по име Нор , кој работел со британските специјални сили, бил убиен во Авганистан, бидејќи му било кажано дека нема место за него и за неговото семејство на летот од Кабул.

Интересно е што според британските медиуми, убиствениот Нор бил обучен во Велика Британија и е познат под шифрата CF 333. Интересно е што Британците кои го тренирале го оставиле на цедило и тој не бил спасен по преземањето на аеродромот од страна на Талибанците.

Неговиот брат Шакар Чи (36), кој исто така работеше со британските специјални сили, пристигна во Обединетото Кралство, за „Тајмс“ изјави дека Нор чекал со денови за спасувачкиот лет од Кабул, но на крајот бил одбиен затоа што немал британски пасош.

Братот на Нор, Шакар, кој исто така користи псевдоним, се качи во авионот на 27 август, а припадник на британската армија му вети дека Нор и неговото семејство исто така ќе летаат „во рок од 24 часа“.

Меѓутоа, следниот ден, 28 август, денот на последните летови за евакуација од аеродромот во Кабул, Шакар разговарал телефонски со својот брат, кој му открил дека нема место во летот бидејќи „нема капацитет“ .Нор  бил „исфрлен“ од хотелот „Барон“, што го користеле британските дипломати и војници за да ги процесираат оние што ги исполнуваат условите за лет за Велика Британија.

Ниту, пак, преку телефон рече дека британски војник му рекол: „Има толку многу луѓе тука со црвен (британски) пасош. Не можеме да однесеме повеќе луѓе на лет. Немаме капацитет.

„Затоа ме исфрлија“, рече тој.

Петнаесет дена подоцна, Нор беше убиен на прагот од куќата на неговата сестра во предградието на Кабул. Талибанците испукаа три куршуми во градите и го повторија додека лежеше на земја. За тоа време, како што беше кажано, неговата сопруга и петте деца, сите помлади од девет години, а најмалото има само десет дена, беа на влезот во куќатаRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.