Руската полиција уапси неколку приврзаници на критичарот на Кремљ, Алексеј Навални на аеродромот Внуково во Москва, додека чекале да слета, пренесе ОВД-Инфо.

Навални вечерва се врати од Германија во Русија и слета на московскиот аеродром Шереметјево откако неговиот авион беше пренасочен од аеродромот Внуково, каде што го чекаа приврзаниците и новинарите, пренесуваат агенциите.

На видеата објавени на социјалните мрежи може да се види како полицијата ја носи опозициската политичарка Љубов Собол од терминалот на аеродромот Внуково, објави Ројтерс.


Рускиот опозиционер и блогер Алексеј Навални ја напушти Германија, каде се лекуваше поради наводно труење, за да се врати во Русија, каде му се заканува затворска казна.

На Навални од Москва му беше кажано дека ако не се врати во Русија до 30 декември, ќе биде уапсен бидејќи не ја издржал затворската казна до крај.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.