Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални денеска изјави дека е предмет на три нови истраги, додека во последните неколку недели постојано расте притисокот врз неговото движење и приврзаници.

Навални на Инстаграм изјави дека е обвинет за проневера на „сите донации“ од неговата антикорупциска организација, за формирање групи „што ги поткопуваат правата на луѓето“ и за навреда на судија на неодамнешното судење.

Тој тврди дека во ќелијата биле посетен од инспектор на моќниот Истражен комитет, задолжен за кривични истраги.

Тој ми кажа дека во нашата мила Русија се водат истраги за три нови случаи. Со нив, исто така, се занимаваат 21 истражител на највисоко ниво. И за секој од нив, јас сум криминалец. Мојата моќна криминална организација расте. Правам се повеќе и повеќе злосторства, изјави Навални, додавајќи дека тој е„ генијалец “на подземниот свет.

Навални, кој беше затворен во јануари, по враќањето во Русија од лекувањето во Германија, откако лани во август отруен е осуден на две и пол години затвор за измама, што опозицијата го осуди.

Тој во затворот во април почна штрајк со глад заради условите во казнената установа. Од апсењети, што беше проследено со масовни демонстрации, руските власти го зголемија притисокот врз антикорупциското движење на Навални, особено со приближувањето на парламентарните избори во септември.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.