Научниците од Русија објавиле дека ја модифицирале вакцината против коронавирусот Спутник В, која се користи повеќе од една година за употреба против позаразната варијанта на Ковид-19, делта варијантата.

Вториот произведувач на вакцина ширум светот веќе работи на модификација на своите вакцини за да бидат поефикасни и против делта варијантата.

Во исто време, Гинцбург се залага за употреба на вакцината со име Спутник Лајт како вакцина за зголемување на притисокот за оние кои двапати ја примиле вакцината Фајзер.

Русија досега развила вкупно четири вакцини против коронавирусот и работат на петтата, тврдат руските власти.

Спутник В одобрена е во речиси 70 земји, а се пласира и на пазарот и се користи на меѓународниот пазар.

Рускиот министер за здравство Михаил Мурашко вели дека ефикасноста на Спутник В е 83 отсто кога станува збор за делта варијантата на коронавирусот.

ЕУ сè уште работи на одобрување на Спутник В и повеќе пати ја критикуваа Русија поради тоа што не доставила доволно податоци за да придонесе за одобрувањето на вакцината на ниво на ЕУ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.