Поранешниот генерален секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изјави дека некои членки на Алијансата би можеле доброволно да испратат војници во Украина.

Како што рече Расмусен, тоа може да се случи доколку Киев не добие гаранции за широк спектар прашања на претстојниот состанок на блокот што ќе се одржи во јули во Вилнус, Литванија.

Расмусен, кој сега е советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски и соработуваше со неговиот претходник Петро Порошенко, рече дека на Киев треба да му се дадат писмени гаранции пред да се состанат лидерите на НАТО следниот месец, вклучувајќи размена на разузнавачки информации со Западот, трансфер на оружје и заеднички воени вежби.

„Доколку НАТО не може да се договори за конкретна мапа за патот на Украина, постои јасна можност некои земји да преземат акција поединечно“, рече тој во средата, пренесува „Гардијан“.

Како што оцени Расмусен, Полска би можела да биде една од тие земји.

„Мислам дека Полјаците сериозно би размислиле да влезат во земјата и да формираат коалиција на волонтери доколку Украина не добие ништо во Вилнус“, рече тој.

Расмусен, по патувањето во Европа и САД, при кое се обиде да ја зајакне воената поддршка за Украина, тврдеше дека распоредувањето на странски трупи во Украина ќе биде во согласност со меѓународното право доколку Киев го побара тоа.

Актуелниот генерален секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, неодамна потврди дека во Вилнус ќе се разгледа одредено ниво на безбедносни гаранции за Украина, но нагласи дека целосни гаранции може да им се понудат само на членките на Алијансата.

Блокот најпрво вети дека ќе и даде членство на Украина во 2008 година, а Киев официјално поднесе барање за членство во септември минатата година, иако прашањето за украинското членство не напредува значително оттогаш.

Неколку членки на НАТО станаа жестоки поддржувачи на членството на Украина во блокот и ги повикуваат другите западни земји да дефинираат јасен пат за Киев кон членство.

Група источноевропски членки познати како „Деветте од Букурешт“ објавија изјава претходно оваа недела во која го повикаа блокот „да започне нова политичка рута што ќе доведе до членство на Украина во НАТО“ во Вилнус и да одлучи за „поцврста, повеќегодишна и сеопфатна пакет поддршка“ за Киев.

Иако Вашингтон постојано потврдува дека Украина еден ден ќе се приклучи на Алијансата, САД посветуваат поголемо внимание на актуелниот конфликт со Русија, надевајќи се дека подоцна ќе го решат прашањето за членството на Киев.

Сепак, американскиот амбасадор во НАТО Џулијан Смит во средата изјави за Гардијан дека официјалните лица сега „разгледуваат низа опции за да го сигнализираат напредокот на Украина во односите со НАТО“, иако таа не прецизираше што би можело да значи тоа.

Русија, од друга страна, постојано истакнува дека источното проширување на НАТО ја загрозува нејзината безбедност, додека напорите за вооружување на Украина уште пред ескалацијата на конфликтот беа наведени како една од причините за започнување на Специјалната воена операција во февруари 2022 година. изјави дека воената неутралност на Украина е клучен услов за долготраен мир.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.