Лидерите на земјите од НАТО одлучија да ги поканат Шведска и Финска да се приклучат на алијансата и се согласија да ги потпишат пристапните протоколи.

Членките на НАТО ги поканија Шведска и Финска да станат членки.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг: Договорот постигнат со Турција синоќа го отвори патот за покана за Шведска и Финска. Добар договор за Турција, Финска, Шведска и НАТО. Ви благодариме за вашите напори.

„Усвоен нов стратешки концепт“

Столтенберг објави и дека сојузниците го прифатиле новиот документ за стратешки концепт.

Столтенберг, „Русија беше надворешен партнер во стратешкиот концепт во 2010 година, сега се дефинира како директна закана“.

Изјавата на НАТО вклучува:

НАТО ја идентификуваше Русија како најзначајна и најдиректна закана за безбедноста на сојузниците.

Членките на НАТО се обврзаа на континуирана политичка и материјална поддршка на Украина против Русија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.