Илјадници луѓе учествуваа на протестите против премиерот Бенјамин Нетанјаху низ Израел. Најголемите собири се одржаа во Ерусалим, Тел Авив и Цезареја.

Пет демонстранти се уапсени за време на митингот во Ерусалим, што беше еден од најнасилните во последните неколку недели. Полицијата и демонстрантите се судрија додека полицајците се обидоа да воведат ограничувања на социјалното дистанцирање, а демонстрантите тоа го нарекоа прекумерна употреба на сила.

Протестите се одржаа и покрај националното заклучување поради корона вирусот, но беа во согласност со неговите одредби, откако пратениците во петокот не го усвоија законот што сериозно ќе ги ограничи и демонстрациите и јавните молитви.

Тие дојдоа кога најновите податоци на Министерството за здравство покажаа нов рекорд од 8.315 случаи дијагностицирани во петокот (иако досега немаше податоци што ги поврзуваат инфекциите со протестите).

Демонстрациите против премиерот во врска со неговата наводна корупција, како и неговите жестоки напади врз правосудниот систем, станаа редовна појава во последните месеци, со митинзи што се одржуваа неколку пати неделно, и големи настани секоја сабота. Но, протестите станаа спорно прашање како што растат случаите на вируси, а премиерот и другите ги омаловажуваат масовните собири поради стравувањата од инфекција.

Главниот протестен настан во саботата, како и обично, се одржа пред официјалната резиденција на премиерот во главниот град, а медиумите објавија присуство на илјадници. Организаторите тврдат дека биле присутни 16.000, повикувајќи се на нумерирани алки што им ги делеле на учесниците.

Полицајците им доделија казни на некои демонстранти поради, како што рекоа, недржењето социјално растојание и неносењето маски. Активистите велат дека полицајците проверувале дали демонстрантите стојат близу еден до друг и дали живеат во исто домаќинство. Околу 150 лица беа казнети од полицијата под обвинение дека не ги следат ограничувањата на социјалното дистанцирање.

Исто така, се одржа митинг и на плоштадот „Рабин“ во Тел Авив, со присуство на стотици, а можеби и илјадници. Меѓу десетици и стотици автомобили учествуваа на демонстрациите пред приватната резиденција на Нетанјаху во Цезареја.

За време на прес-конференцијата во четвртокот, Нетанјаху рече дека демонстрациите се „инкубатори“ и за вирусот и за анархијата и рече дека тие биле одржани во Израел во „размер што не се гледа никаде на друго место во светот“.

Нема податоци кои покажуваат дека протестите биле причина за ширење на инфекцијата. Се смета дека вирусот најмногу се шири на затворени простори отколку на отворено, а повеќето демонстранти носат маски.

Извештајот на телевизијата Канал 13 тврди дека главниот шеф за справување со епидемијата, Рони Гамзу, приватно изјавил оти Нетанјаху притискал за поостри ограничувања, конкретно со цел да се спречат протестите против него. Гамзу, наводно, го нарекол овој потег „одвратен“ и дека почувствувал потреба да пие апчиња против гадење.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.