Катастрофалните пожари во Австралија горат веќе неколку месеци, а густиот чад се издига над Пацификот.

НАСА соопшти дека веќе во првиот ден од оваа година чадот поминал илјадници километри и ја прекрил Јужна Америкам додека до 8 јануари поминал половина од Земјината топка.

Се очекува чадот барем еднаш да ја заобиколи Земјата, соопштуваат од НАСА, пренесе „Би-Би-Си“.

Во пожарите до сега загинале најмалку 28 лица, неколку милиони животни а уништени се околу 2.000 куќи и 10,3 милиони хектари земјиште.

Еднаш кога ќе се најде во стратосферата, чадот може да помине илјадници километри од својот извор, влијаејќи на атмосферските услови на глобално ниво, наведуваат експертите.

НАСА истакнува дека чадот ја променил бојата на небото во Јужна Америка и значително го влошил квалитетот на воздухот во Нов Зеланд.

Неколку австралиски градови веќе се прекриени со густ чад настанат од катастрофалните пожари, меѓу кои се Канбера, Мелбурн и Сиднеј.

Во овие градови квалитетот на воздухот е на најниско досега забележано ниво.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.