Русија се повлекува од Меѓународната вселенска станица по 2024 година. НАСА и руската вселенска агенција работат во тандем за да ја одржат станицата во функција, а нејзиното излегување значително би ги променило операциите на ISS.

НАСА и Белата куќа подготвија планови за вонредни ситуации за ISS кон крајот на минатата година. Тие планови вклучуваат начини за повлекување на астронаутите од станицата доколку Русија ненадејно замине и начини да се одржи ISS да работи без руски хардвер. Додека американскиот модул ја одржува станицата во рамнотежа и ја обезбедува електричната енергија што и е потребна за лансирање со помош на соларните низи, модулот на Роскосмос ги има погоните потребни за одржување на летечката лабораторија во орбитата.

Очигледно, НАСА работеше на создавање формално барање за изведувачите да најдат начини за деорбиција на вселенската станица во текот на изминатите неколку недели. Дополнително, агенцијата вклучи приватни вселенски компании во своето планирање за вонредни ситуации со надеж дека ќе ја задржи ISS во орбитата дури и без Русија. Илон Маск, исто така, претходно изрази интерес да и помогне на ISS доколку Западот ја блокира соработката со Русија.

Русија сè уште не одреди датум за излегување, но навести дека ќе ги почитува своите обврски и ќе им даде известување на партнерите една година пред да замине. Роскосмос и НАСА најверојатно ќе ја продолжат својата блиска соработка додека Русија не излезе од програмата, дури неодамна се согласија да ги заменат местата на летовите на Crew Dragon и Soyuz до ISS.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.