Обединетите нации го одобрија официјалното барање на Турција за промена на името на земјата на странските јазици во Туркије, изјави портпаролот на генералниот секретар на ОН Стефан Дијарик за новинската агенција Анадолија.

Тој за новинската агенција Анадолија изјави дека генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш добил известување од турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу за преименувањето.

Отсега името Туркије (Turkiie) ќе се користи на сите меѓународни форуми и во официјални документи во кои се користеле различни етноними, како Turkei, Turkei или Turkuie.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.