Најмалку 12 цивили се убиени и над 10 повредени во денешниот двоен воздушен напад врз база на Талибанците во североисточната авганистанска провинција Кондузу, соопштија талибанските власти.

Во исто време претставници на Министерството за одбрана во Кабул тврдат дека повеќе од 40 талибански борци биле убиени во воздушни напади.

Тие не потврдија дека има цивили меѓу жртвите, но рекоа дека истрагата е во тек.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.