Вчера вечер била нападната полициска станица во регионот Мезитли, објави турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу.

Нападот се случил во 23 часот, кога повеќе лица ја нападнале полициската станица, при што еден полицаец е убиен, а друг е повреден.

Исто така, била активирана полициска направа поставена под еден од автомобилите во кои пристигнале напаѓачите.

Засега не е познат точниот број на напаѓачи, додека еден од нив бил уапсен.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.