Рано утринава украинската престолнина Киев повторно беше мета на ракетни напади, објавија светските агенции. Според нив во внатрешното градско јадро одекнале пет силни детонации.

Засега нема информации за целта на нападот и дали има загинати или повредени.

Серија експлозии го потресоа украинскиот главен град Киев, пишува „Гардијан“, повикувајќи се на локални медиуми и регионални претставници. Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, нешто по 8:30 часот по локално време со изјава на својот канал „Телеграм“, кога ја потврди веста за експлозиите.

Неколку експлозии се слушнаа во областа Шевченков, во центарот на главниот град“, рече Кличко.

Најмалку четири експлозии се слушнале во Киев, според локалните медиуми, околу 08:30 часот, додека од центарот на градот можел да се забележи густ чад, пишува „Киев Индепендет“.

„Гардијан“ јавува, повикувајќи се на јавниот радиодифузен сервис „Суспилна“, дека една експлозија се слушнала и во близина на железничката станица. Во градот е прогласена тревога.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.