Жителите на Краков ги разбудил мирис на кафе кој се ширел од улиците бидејќи градската служба наместо со сол снежните улици и заеледените површини ги посипала со кафе.

Од градското зеленило велат дека кафето е добро за околината и дека неговите остатоци се поевтини од солта.

Оваа одлука ги развеселила жителите и сопствениците на кафулињата кои сега остатоците од кафето не мора да ги фрлаат во корпите за ѓубре.

Уште една добра причина за посипување на кафето за разлика од солта, е тоа што кафето не е штетно за кучињата.

Повеќе од 50 кафулиња го прифатиле повикот и испорачале талог од кафе на службата градско зеленило во Краков.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.