Најмалку три лица загинаа при напад со автомобил-бомба врз полициска станица во градот Чабахар, југоисточен Иран.

Иранската државна телевизија инцидентот го окарактеризира како терористички напад.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.