Најмалку три лица загинаа при принудно слетување на украински товарен авион „Ан-12“ во близина на Лавов, западна Украина.

Авионот требало да слета во Лавов, но морал принудно да слета затоа што останал без гориво, објави на Фејсбук украинското Министерство за инфраструктура.

Украинската служба за вонредни ситуации наведе дека во авионот имало осум луѓе.

Според руските медиуми, три лица загинале, три се повредени, а две се водат како исчезнати.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.