Неколку минути по полноќ по локално време Киев се тресеше од детонацијата. Многу надзорни камери го забележаа моментот кога руски ракети ја поплавија населбата Подловски, а локалното население на социјалните мрежи веднаш откри која била целта на рускиот напад.

Тоа е голем трговски центар Retrovileu. Најмалку шест лица загинаа во нападот, според најновите податоци објавени во понеделник наутро.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.